top of page

ВЛАДАРСКИ  РОД  НЕМАЊИЋА

СТЕФАН  НЕМАЊА

Стефан Немања је био родоначелник династије Немањића. Када је Византија слабила њој је био одан велики жупан Тихомир кога је са власти збацио његов најмлађи брат Стефан Немања. Он је рођен у Рибници у Дукљи. Када је одрастао добио је на управу област у источној Србији. Велики жупан је помагао и Православну цркву тако што је протјерао јеретике богумиле из државе. Замонашио се и добио монашко име Симеон. Заједно са својим сином Растком изградио је на Светој Гори манастир Хиландар и испословао је папире, тако да је манастир Хиландар дио Српске земље на Светој Гори.

СТЕФАН НЕМАЊИЋ ПРВОВЈЕНЧАНИ

Стефан Немањић се показао као достојан насљедник свог оца Стефана Немање. Он је успио да обједини и сачува не окрњену српску државу. Стефан Немањић је од папе 1217. године затражио краљевску титулу. Он је крунисан за краља и као први српски краљ добио је назив Првовјенчани. Крунисањем Стефана Немањића за краља српска држава је добила међународно признање

РАСТКО  НЕМАЊИЋ

Православна црква у Српској држави била је подчињена Охридском архиепископијом. Морао је неко да испослује и самосталност цркве. На томе је радио најмлађи син великог жупана Стефана Немање, Растко Немањић. Растко се замонашио на Светој Гори у манастиру Светог Пантелејмона и добио монашко име Сава. Монах Сава је путовао у Никеју гдје је од римског папе затражио да оснује самосталну архиепископију. 1219. године Српска држава је поред међународног признања добила и самосталну архиепископију, а Растко је био њен први архиепископ.

КРАЉ СТЕФАН УРОШ I

Краљ Урош је био син Стефана Немањића. За вријеме њега Српска држава се налазила између Угарске и Византијског царства. Краљ Урош није имао успјеха у спољној политици, међутим за вријеме њега почиње привредни успон. Из Угарске су дошли њемачки рудари Саси који су обновили рударску производњу сребра, злата, олова и бакра. Отварањем рудника владарски приходи су знатно повећани. Све више су улагали у изградњи манастира и захваљујући руди Немањићи су могли да окупе војску и крену у освајање.

КРАЉ СТЕФАН МИЛУТИН

За вријем своје дуге владавине краљ Милутин је често ратовао. Српска држава се проширила према југу и сјеверу. Од Византије је краљ Милутин освојио Македонију. Византијски цар се није могао помирити са изгубљеним територијама па је своју ћерку малољетну Симониду дао Милутину за жену и Македонију признао као мираз. Српска држава се за вријеме краља Милутина проширила и на сјевер до обале Саве и Дунава. Краљ Милутин је ратовао са својим братом Драгутином, а касније су се и њихови синови борили о престо.

КРАЉ СТЕФАН ДЕЧАНСКИ

Краљ Стефан Дечански је био син краља Милутина. Он није освајао као његов отац, али је извојевао значајну побједу у бици код Велбужда 1330. гдине. Ова побједа потврдила је надмоћ Српске државе. Српска побједа код Велбужда дала је пораз Византијском цару. Он је одустао од свог напада на Србију и повукао своје трупе. Битка код Велбужда оставила је значајне утиске код оновременика.

СТЕФАН ЦАР ДУШАН СИЛНИ

Стефан Душан је био син Стефана Дечанског. Стефан Дечански је био ожењен Угарском принцезом, па је своје освојене територије морао да врати Угарима. Тада су великаши били против Стефана Дечанског, па су наговорили његовог сина Стефана Душана да му убију оца. Стефан Душан је био велики државник и војсковођа. Уздигао је Српску Православну цркву у највиши ниво – патријаршију, а за првог патријарха изабран је Јоаникије. У то вријеме патријарх је крунисао за цара, а архиепископ за краља. 1346. године Душан се крунисао за цара и он је био први српски цар. Једини Стефан Душан из династије Немањића није проглашен светцем јер се сматра да је убио свога оца.

ДУШАНОВ  ЗАКОНИК

СТЕФАН ЦАР УРОШ НЕЈАКИ

Стефан Урош је још као дијете постао млади краљ. Цар Душан је сина уздигао у очима оновременика и дао му титулу младог краља. Отац и син су заједно крунисани 1346. први за цара, а други за краља. Урош је брзо стицао титуле, али је мало научио од свог оца, великог државника и војсковође. Отац је запамћен као Душан Силни, а син као Урош Нејаки. Послије изненадне душанове смрти 1355. године Урош се са дванаест година нашао на власт. Мало је научио од свог оца. За вријеме њега великаши су се осилили. Стефан Урош није имао дјеце и он је био последњи владар из династије Немањића.

bottom of page